23.04.2024, 19:00

Wernisaż wystawy „Don Kichot” Józefa Wilkonia

Wystawa potrwa do 26.05

WSTĘP WOLNY

<>

Wystawa będzie kolejną wyprawą Don Kichota Józefa Wilkonia. Tym razem szlachcic z La Manchy objawi się z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, czyli 23 marca. Jest to data śmierci w roku 1616 Miguela de Cervantesa – autora pierwszej nowożytnej powieści.

Józef Wilkoń malował i rzeźbił swoje wyobrażenia Don Kichota i Sancho Pansy przez ponad 60 lat. Pierwsza olejna praca datowana jest na 1956 r., w kolejnej dekadzie powstały ilustracje do książki – niestety nie wydanej. Na przełomie XX i XXI w. wykonał rzeźby obu postaci w drewnie, a w 2016 r ukazało się albumowe wydanie powieści „Don Kichot” Miguela de Cervantesa z prawie setką ilustracji Mistrza.

Dorobek Józefa Wilkonia związany z Don Kichotem był prezentowany na wielu wystawach. W Polsce zaczęło się od Płocka w 2011 r., potem był Bełchatów, Gdynia, Wrocław, Lublin, Wieliczka, Warszawa, Białystok, Tarnobrzeg i Toruń. Podróżował również po Włoszech – odwiedził Sarmade, Pardenonne, Muggi, Valdagno i Tolmezzo.

Wystawa Don Kichot Józefa Wilkonia w Galerii Prom w Warszawie zaprezentuje także rzeźby Mistrza, które wpisują się w świat obecny na kartach opowieści Cervantesa.

Kurator wystawy: Blanka Wyszyńska Walczak

/ wstęp wolny /

Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.