19.04.2024, 19:00

TEATR KĘPA: „Do Polski”

Reżyseria i wykonanie: Sławomir Holland

<>

Kompozycja i wykonanie muzyki: Michał Górczyński, scenografia i kostiumy: Adam Jankiewicz, konsultacja reżyserska: Jolanta Denejko, tłumaczenie tekstu: Marek Tuszewicki

Spektakl na podstawie poematu Abrahama Suckewera napisanego po pogromie kieleckim. Autor wychowany na poezji Mickiewicza czy Norwida nie rozumie, dlaczego musi opuścić Polskę.

Abraham Suckewer (1913-2010) to jeden z najwybitniejszych poetów języka jidisz, w 1966 kandydat do Nagrody Nobla, w 1985 laureat prestiżowej nagrody Izraela, najważniejszej izraelskiej nagrody państwowej w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. Jeden z najważniejszych poetów Holokaustu.

Sutzkever dla polskiej kultury jest ważny jako autor utworu, napisanego tuż po powrocie do Polski po wojnie, i tuż przed wyjazdem z niej po pogromie kieleckim, czyli poematu Do Polski. Jak pisze Daniel Kac, Sutzkever „od najmłodszych lat związany z polską poezją i literaturą, miłośnik Mickiewicza, Sutzkever, który wszystko, co piękne widział oczami Leśmiana, poeta, który sięgnął do hermetycznych dla większości utworów Norwida i stworzył poemat tak bardzo norwidowski – nie może zrozumieć, co zaszło i swój ból wypowiada słowami polskiego wiersza “Smutno mi, Boże”.

/ bilet – 40 zł /

Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.