Wystawa malarstwa Pawła Stręka w PROMie Kultury!

Wystawa malarstwa Pawła Stręka w PROMie Kultury!

Doświadczenia Pawła Stręka ze światem motoryzacji zaczęły się na długo przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod koniec studiów zainteresowanie sztuką i pięknem techniki połączyły się dając początek cyklowi obrazów, rysunków oraz stały się przyczynkiem do realizacji obiektów przestrzennych. Cykl obrazów prezentowanych w Promie Kultury na Saskiej Kępie jest kontynuacją poprzednich wystaw m.in.: Poloneza czas zacząć! (Muzeum Motoryzacji przy ul. Filtrowej, Warszawa 2013r) oraz Kto smaruje, ten jedzie(Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Warszawa, 2015r).Na wystawie zaprezentowano wybór obrazów z ostatnich kilku lat a ich tematem przewodnim jest motoryzacja.
***
Obrazy Pawła Stręka są próbą stworzenia archiwum pojazdów minionych lat a motywami malarskimi stały się między innymi eksponaty z jego skromnej kolekcji samochodów, zarówno polskich jak i zagranicznych, które sam używał na co dzień. Każdy z artefaktów jest dla niego kapsułą czasu, która niejednokrotnie inspiruje go do tworzenia obrazów. Paweł Stręk malując realistycznie stara się zbliżać do natury. Wybrane kadry rzeczywistości poddaje pieczołowitej artystycznej obróbce i dobiera odpowiednie do malowanego motywu środki malarskie. Pretekstem do namalowania obrazów stają się również ukradkiem zobaczone pojazdy w codziennym ulicznym zgiełku. Oprócz próby utrwalenia na płótnie samych maszyn, które niepostrzeżenie znikają z naszego otoczenia Autor stara się wprowadzać do obrazu narrację w postaci własnych wspomnień z minionych lat. Malarstwo pozwala mu na ponowne zobaczenie zdarzeń z przeszłości i próbę ingerencji w ich przebieg.

24.11.2017 (piątek)
19:00 GALERIA PROM: wernisaż wystawy malarstwa Pawła Stręka
Wystawa do 3 grudnia
/ wstęp wolny /

STRĘK PAWEŁ
Artysta malarz, architekt krajobrazu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego (2012), aneksy do dyplomu: w Pracowni Technik Malarstwa Ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego, Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego, Pracowni Struktur Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego, Pracowni Rysunku prof. Ryszarda Sekuły. Doktorant na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy (2017). Stypendysta Rektora warszawskiej ASP dla najlepszych doktorantów (2012-2013, 2014-2015). Laureat I Nagrody w konkursie na mural przy stacji Metro Centrum w Warszawie (2009). Absolwent SGGW w Warszawie, dyplom z tytułem zawodowym inżyniera na kierunku architekrura krajobrazu (2007). Absolwent PLSP im. Wojciecha Gersona w Warszawie (2003). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Najważniejsze wystawy indywidualne: „M jak Motoryzacja”, Miejska Biblioteka Publiczna, Piastów (2015), „Kto smaruje ten jedzie”, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa (2015), „Znajomi Ursusa”, Galeria STYK, Warszawa (2014), „Poloneza czas zacząć!”, Muzeum Motoryzacji, Warszawa (2013), mural ”Polska Piłka” według własnego projektu, stacja Metro Centrum, Warszawa (2010). Dzieła w zbiorach muzealnych i instytucjonalnych: rzeźba „Czas” (2009), Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, rzeźba „Myślący” (2010), Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu, Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej w Krakowie, rzeźba „Pęd”, mural „Warszawa M20”, ruchoma instalacja „Roto I” (2012), Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, stała ekspozycja obrazów w Muzeum Techniki i Przemysłu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (od 2015), rzeźba „Niedźwiedź Wojtek” (2017), ekspozycja stała na terenie Przedszkola Nr 99 w Warszawie.
***
Brał udział w wystawach rzeźby: ”Dialogi.Warszawska Stacja Sztuki”(2016), „Kod Genetyczny:21. Warszawski Obszar Rzeźby” (2017) w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowanych przez Fundację Sztuki Polskiej Art. Gersonica we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]