Wystawa fotografii Dariusza Szubińskiego ,,Bezsenna”

Wystawa fotografii Dariusza Szubińskiego ,,Bezsenna”

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Dariusza Szubińskiego ,,Bezsenna”. Projekt opowiada o Zofii Kobus, prowadzącej od lat rodzinną piekarnię. Podczas wernisażu będzie można osobiście poznać panią Zofię i spróbować jej słynnego chleba.

17.06.2018 (niedziela)
19:00 GALERIA PROM
: wernisaż wystawy fotografii Dariusza Szubińskiego „Bezsenna”
Projekt dotyczy Zofii Kobus – lokalnej bohaterki prowadzącej przez lata rodzinną piekarnię
Wystawa otwarta do 29 lipca

,,Zależy mi na opowieści, zaproszeniu Was do poznania niezwykłego poświęcenia tej skromnej kobiety. Zofia Kobus, bohaterka mojej fotograficznej opowieści, przejęła samodzielne prowadzenie piekarni po śmierci męża. Jest to niezwykła piekarnia, miejsce w pewien sposób mistyczne, prawdziwe i szczere. Ludzie tutaj stają się wobec siebie życzliwi, uśmiechają się i traktują z szacunkiem. Piekarnię pamiętam jeszcze z czasów nauki w liceum, które usytuowane było tuż obok. Wraz z kolegami udawaliśmy się na przerwach, by kupić bochenek chleba. Dzielony rękoma zawsze smakował wybornie. Dziś pani Zosia, choć już skończyła 70 lat, wciąż pracuje bez chwili przerwy od 8 do 10 godzin przez 4 noce w tygodniu. Ci, którzy chcą kupić chleb, muszą pojawić się najpóźniej w okolicach godziny 7:00, a i to może okazać się zbyt późno. Istnieje też możliwość zapisania się na listę na wskazany dzień. Pracę wykonuje sama. Osamotniona każdej nocy, wypieka pieczywo. To zaangażowanie, wysiłek i praca ponad siły nie może zniknąć ze świadomości innych osób. Nawet jeśli piekarni już nie będzie, chcę, by smak tego poświęcenia można było odnaleźć przy okazji oglądania zdjęć w albumie.” – Dariusz Szubiński

Dariusz Szubiński – absolwent Politechniki Lubelskiej, od ponad piętnastu lat zawodowo związany z fotografią. W 2017 roku został zwycięzcą 13 edycji konkursu National Geographic w kategorii „Ludzie” oraz zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Portret prawdziwy”. W kwietniu wydał autorski album fotograficzny BEZSENNA | SLEEPLESS. Część środków na wydanie albumu zebrał za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl.

„Wystawa zdjęć pt. BEZSENNA jest moją opowieścią o zaangażowaniu, poświęceniu i pracy na rzecz innych. O pięknie stanowiącym cząstkę otaczającej mnie rzeczywistości. Fotografie, które znamy z naszych rodzinnych albumów, wyzwalają wspomnienia, pozwalają beztrosko żeglować wspomnieniami do oddalonych w czasie miejsc, osób i przeżyć. Zawsze fascynowało mnie to, że zdjęcia pozwalają zachować tę jedyną w swoim rodzaju chwilę trwającą tylko ułamek sekundy. Najczęściej dopiero po pewnym czasie dostrzegamy i odnajdujemy piękno zapisane na fotografiach. Czasie, który grubą linią oddziela je od naszej teraźniejszości. Głęboko wierzę w to, że zapisana na fotografiach opowieść będzie żywa niezależnie od daty w kalendarzu.”
Dariusz Szubiński

„Z punktu widzenia fotografa ocena albumu BEZSENNA i podejścia do niego jest jednoznaczna. Wielki szacunek dla bohaterów: Zofii Kobus i Darka Szubińskiego. Wdowa po piekarzu kontynuuje ponad od ponad 18 lat zawód swojego męża, służąc tym samym lokalnym mieszkańcom. Darek dostrzega niebywałe poświęcenie ponad 70-letniej już kobiety i postanawia postawić jej pomnik w postaci albumu fotograficznego okraszonego krótką historią bohaterki. Dwa lata oswaja ją ze sobą, a w końcu ze swoim pomysłem. Pewnej nocy towarzyszy jej z aparatem przez całe 8 godzin nocnej pracy. W efekcie powstaje piękny i wzruszający dokument o szarym człowieku w czasach zmierzchu wielu wartości…”
Tomek Sikora, fotograf

Albumy fotograficzne ,,Bezsenna” do kupienia na miejscu podczas wernisażu

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]