23.09.2024, 19:00
Spotkanie wokół książki „Zadanie: Forma. Pracownia profesora Tadeusza Breyera w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1923-1939”
WSTĘP WOLNY
O uczniach prof. Tadeusza Breyera – rzeźbiarzach Saskiej Kępy
Czy przedwojenna pracownia kształcąca rzeźbiarzy na warszawskiej ASP ma związek z Saską Kępą? Autorka książki pt. „Zadanie: forma. Pracownia profesora Tadeusza Breyera w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1923-1939” dowodzi, że jak najbardziej tak.
Wielowarstwowa opowieść o pracowni rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wiąże się ściśle z naszą dzielnicą – tu przed wojną mieszkał profesor Tadeusz Breyer i wielu jego uczniów, w tym Julia Keilowa. Po wojnie osiedliła się tu prawdziwa kolonia rzeźbiarzy – Karol Tchorek (tablice upamiętniające warszawskie egzekucje), Jerzy Chojnacki (Syrenka przed kinem Sawa), Stefan Momot (Chłopiec z żaglówką przy ul. Katowickiej), Józef Gosławski (pięciozłotówka z rybakiem), Józef Trenarowski (borsuk przy ul. Katowickiej), Kazimierz Bieńkowski (Sztuki Piękne na MDM-ie), Stanisław Sikora (popiersia: Paderewskiego, Prusa i Żeromskiego).
Zostały po nich nie tylko ślady materialne w postaci dzieł i pracowni, ale też wspomnienia związków towarzyskich i nieznane anegdoty.
Spotkanie z autorką dr Anną Rudzką (mieszkanką Saskiej Kępy, córką Józefa i Wandy Gosławskich) i autorem oprawy graficznej książki dr Maciejem Małeckim poprowadzi znająca Saską Kępę jak nikt dr Hanna Faryna-Paszkiewicz.
W czasie spotkania książka będzie do kupienia cenie 70 PLN (płatne gotówką).
/ wstęp wolny /
Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.