27.04.2025, 17:00
Wystawa potrwa do 25.05
WSTĘP WOLNY
Jubileuszowa wystawa Franciszka Maśluszczaka, znakomitego malarza i rysownika. Ekspozycja prezentuje przekrojowy wybór dzieł powstałych na przestrzeni ostatnich 25 lat. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć charakterystyczne, pełne ekspresji i wyobraźni obrazy oraz rysunki Maśluszczaka, który konsekwentnie podąża własną ścieżką artystyczną, kierując się zasadą: „Maluję jak chcę”.
Franciszek Maśluszczak urodził się w 1948 roku w Kotlicach. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1974 roku w pracowni Juliana Pałki. Już rok po studiach, w 1975 roku, rozpoczął pracę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie przez wiele lat wykładał w Katedrze Malarstwa i Rysunku.
Malarstwo Franciszka Maśluszczaka wpisuje się w nurt nowej figuracji (lata 70.) i ekspresjonizmu metaforycznego. Kompozycje oraz rodzajowa tematyka podejmowana przez artystę bliska jest malarstwu Marca Chagalla. W jego twórczości pobrzmiewają także wpływy sztuki średniowiecznej, z której Franciszek Maśluszczak zaczerpnął perspektywę kulisową oraz przedstawienia w formie poliptyku (np. “Lśnienie zwykłych ludzi”).
Franciszek Maśluszczak maluje figury ludzkie o smukłych, zdeformowanych, przerysowanych proporcjach, często na tle odrealnionego pejzażu. Nie odtwarza rzeczywistości w sposób realistyczny, ale stara się uchwycić ją w taki sposób, w jaki została zapisana w jego pamięci. Rozgrywające się sceny na obrazach artysty są lirycznymi zdarzeniami inspirowanymi rzeczywistością. Malarz czerpie inspiracje z codziennych sytuacji, które sam napotyka oraz historii życia bliskich mu osób. W kompozycje swoich dzieł często wplata motywy metaforyczne i symboliczne treści.
Poza metaforycznymi scenami artysta maluje również samodzielne pejzaże.
Kuratorka wystawy: Blanka Wyszyńska Walczak
/ wstęp wolny /
Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.