WERNISAŻ “NASZE WIELKIE HISTORIE” | 28.11

WERNISAŻ “NASZE WIELKIE HISTORIE” | 28.11

9 województw i 15 instytucji z całego kraju. Dziesiątki spotkań i rozmów, przewertowanych pamiętników, ksiąg parafialnych i raportów. I wreszcie jedna wystawa, podsumowująca wspólny projekt „Nasze Wielkie Historie”. Już 28 listopada zapraszamy do PROMu Kultury Saska Kępa na uroczysty wernisaż!

W 2018 roku będziemy obchodzić wyjątkową rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki wsparciu dotacyjnym Biura Programu Niepodległa, 15 instytucji kultury z całego kraju, uczestniczących w tegorocznej edycji projektu „Zaproś nas do siebie”, połączyło siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej ten szczególny moment w historii naszego kraju. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.

15 instytucji zaangażowało do pomocy najmłodszych mieszkańców swoich miejscowości. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych warsztatach historycznych, poświęconych metodologii archiwizowania historii, a następnie rozpoczęli przeprowadzanie serii wywiadów. Zbierali informacje zarówno o zapamiętanych działaczach niepodległościowych, jak i zwykłych obywatelach, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów.

Ponad 120 młodych ludzi szuka w 15 gminach z całej Polskich ciekawych historii sprzed 100 lat. Rozmawiają z najstarszymi mieszkańcami, grzebią w archiwach, przeszukują księgi parafialne, czytają stare gazety – to sprawia, że zaczynają „czytać” historię jak dobrą powieść. I o to właśnie chodzi – aby odkrywać swoją tożsamość, swoją kulturę i swoje dzieje. Aby umieć dbać o to, co było i wyciągać z tego wnioski na przyszłość – podkreśla Agnieszka Zielonka-Mitura, animatorka kultury z Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu i koordynatorka projektu.

Angażując się w ten projekt czułam satysfakcję płynącą z pewności, że po wielkich ludziach i wydarzeniach z mojego regionu zostanie ślad. Słuchając przekazów ustnych ludzi, którzy mieli możliwość zetknąć się ze świadkami historii, czułam dumę, że mogę rozesłać w świat słowa ostatniego już pokolenia, bezpośrednio dotkniętego historią okołoniepodległościową – mówi Zuzia Gieras, uczestniczka projektu w Centrum Kultury Dziecka Zgierz.

Zgromadzone historie stanowią punkt wyjścia dla specjalnej wystawy, którą zainaugurujemy już 28 listopada. Na uroczystym wernisażu pojawią się nie tylko reprezentanci instytucji zaangażowanych w realizację projektu, ale też przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury i Biura Programu Niepodległa. Zapraszamy do PROMu Kultury Saska Kępa, przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie, w godz. 9.30-12.30! Wstęp wolny.

“Nasze Wielkie Historie” – wernisaż wystawy
PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
28 listopada, godz. 9.30-12.30
Wstęp wolny
Szczegóły na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]