/ PREMIERA monodramu ,,Listy z Moskwy” w PROMie! /

/ PREMIERA monodramu ,,Listy z Moskwy” w PROMie! /

13.09.2018 (czwartek)
19:00 Teatr Kępa: „Listy z Moskwy” / PREMIERA /

Jolanta Knap – reżyseria, autorka tekstu i scenografii
w roli głównej Dorota Salamon
/ bilety 20 zł /

Pretekstem do opowieści o latach 80-tych, Warszawie, studiach na Uniwersytecie warszawskiem i o sobie na polityczno-społecznym tle jest tworzenie malarskiego dyptyku zatytułowanego „Listy”. Podczas spektaklu Anna tworzy wizerunek JEJ – swojego alter ego. Wizerunek JEGO jest skończony. ON jest cichym bohaterem monodramu. Paradoksalnie wchodzi w dialog z Anną, kiedy ta cytuje jego listy, opowiada o ich wspólnej młodości.

Uwikłanie w historię, miłości, ambicje już nie boli, dystans 30 lat – pokolenia pozwala na zrozumienie losów: własnego i innych. Ciągle zdumiewa Annę kontekst historyczny, który nadal wydaje się paranoiczny i dominujący.

Praca nad obrazem w zainscenizowanej przestrzeni pracowni Anny angażuje wszystkie zmysły widza: wzrok, słuch, zapach, dotyk, nawet smak.

Muzyka: Henryk Gembalski, Witold Szczurek

Jolanta Knap – malarka i pisarka, do niedawna pedagog, absolwentka polonistyki UW oraz WSF (studia podyplomowe „stART); laureatka wyróżnienia w konkursie na najważniejsze wydarzenie muzealne Sybilla 2018r. (realizacja projektu dla Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku); laureatka III nagrody Akademii Opowieści 2017r.; autorka dramatów: „Uczta” i „Mam problem” (w realizacji), scenariuszy filmów fabularnych: „Listy z Moskwy”, „Jazda”, „Idea”, „Tak.Tak.Tak” na podstawie prozy Janusza Rudnickiego oraz scenariusza filmu dokumentalnego „Świat przemieniony. Jerzy Nowosielski w kościele w Wesołej”; wystawy m.in. w Galerii Elektor i Abakus w Warszawie, Klimaty w Mięćmierzu, w Kinie Charlie w Łodzi oraz w Muzeum Miasta Gdyni.

Dorota Salamon – aktorka i animatorka kultury; przez 25 lat związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie; Dyrektor artystyczny „Fundacji na Wsi” Europejskiego Centrum Promocji Kultury Sztuki i Ochrony Przyrody Kurpii i Podlasia; organizatorka festiwali sztuki ludowej; Dyrektor programowy Etnicznego Impresariatu Artystycznego. Laureatka „Bursztynowego Kiereca” – nagrody przyznawanej przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży za wkład w rozwój i popularyzację Jego działalności. Za zasługi dla kultury polskiej została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]