/ Janusz PRUSINOWSKI KOMPANIA i koncert kolędowy! /

/ Janusz PRUSINOWSKI KOMPANIA i koncert kolędowy! /

Zapraszamy na wieczór kolędowy w wykonaniu Kompanii Janusza Prusinowskiego! Bilety dostępne w kasie PROMu oraz na naszej stronie www w zakładce /repertuar/.

4.01.2019 (sobota)
17:00 Koncert kolędowy / Janusz Prusinowski Kompania
Wykonawcy: Janusz Prusinowski – lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew
Kaja Prusinowska – śpiew
Piotr Piszczatowski- bębny, śpiew
Michał Żak – flet drewniany, klarnet, szałamaja i inne instrumenty dęte, śpiew

Kolędowanie dla całej rodziny, czerpiący z  tradycji z dawnego teatru obrzędowego

/ bilety 25 zł /

***

Boże Narodzenie to moment wyjątkowy: zawieszone są spory, różnice stanów, prawa natury, a nawet Czas. Możliwe jest spotkanie, rozmowa, wspólny śpiew – celebrowanie tajemnicy Życia. Goście z innego świata: Kolędnicy – Anioł, Diabeł, Gwiazdor, Cyganka, Żyd, królowie, pasterze, zwierzęta, wreszcie i sama Śmierć – śpiewają razem o narodzinach Cudownej Dzieciny, o miłości, która tworzy świat i powraca nas do Raju na Ziemi.

Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania – podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić. To nasze powołanie: niektórzy muzycy zespołu Janusz Prusinowski Kompania to kolędnicy z zamiłowania, co to nie jeden raz “na ciężkim mrozie trwali” opowiadając historię o narodzeniu Zbawiciela i królu Herodzie.

Herody to forma teatru obrzędowego, w całości ludowego, lecz także wzorowanego na popularnych w średniowieczu przedstawieniach przyklasztornych dla ludu, które nałożyły się na wcześniejsze formy przedchrześcijańskiego kolędowania. To dawniejsze kolędowanie miało wymiar stwarzania na nowo świata, gdy jasność zwycieża ciemność, w czasie zimowego przesilenia. Był związane z pamięcią o przodkach, oraz dobrymi życzeniami dla domowników, składanymi w formie ofiarowywanej wzajemnie „kolędy”.  Głównym wątkiem jest tu historia o Królu Herodzie i karze, jaka go spotkała. Herody przedstawiają walkę dobra ze złem, pojawiają się w nich także w niektórych regionach postacie takie jak Żyd, Cyganka, Śmierć, Diabeł czy Marszałkowie i syn Heroda. W naszym koncercie nawiązujemy do  Herodów wzorowanych na tradycjach roztoczańskich – est więc oo sumą dawnych przyklasztornych czy przykościelnych scenariuszy, weny ludowych poetów i naszej własnej wyobraźni.

Janusz Prusinowski – lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew
Skrzypek, lirnik, harmonista, cymbalista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i wielu innych. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki.   Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka. Współtworzył Bractwo Ubogich (1993) i zakładał Warszawski Dom Tańca (1994). Lider Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej, skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Kaja Prusinowska – śpiew
Śpiewaczka, malarka, pedagog i mama piątki dzieci. Wraz z Janusz Prusinowski Trio koncertowała i Europie. Pracując w  szkołach podstawowych realizowała autorski program “Kultura i Tradycje Polski”. Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: na przykład układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje obrazki, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem.

Muzycy Janusz Prusinowski Kompania:
Piotr Piszczatowski– bębny, śpiew
Michał Żak – flet drewniany, klarnet, szałamaja i inne instrumenty dęte, śpiew

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]