W budynku PROMu Kultury Saska Kępa działa Galeria PROM: na poziomie 0 i +1.
Galeria PROM wyróżnia się szklanymi ścianami, dzięki którym prezentowane dzieła stają się także częścią przestrzeni publicznej.
GALERIA PROM otwarta w godzinach działania kasy biletowej.
POZIOM 0
Wystawa UNIWERSUM. Malarstwo, grafika oraz instalacje artystyczne, interpretujące dokonania naukowe i najważniejsze sylwetki postaci związanych z polską astronomią i badaniami nad kosmosem.
Projekt Akademii Sztuk Pięknych organizowany w ramach dotacji z Programu Niepodległa.
Wystawa UNIWERSUM – artystyczne interpretacje polskich osiągnięć w dziedzinie badań nad kosmosem to projekt o charakterze interdyscyplinarnym, który łączy dwie autonomiczne dziedziny – sztuki piękne i naukę.
Młodzi artyści z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przybliżają poprzez swoje prace dokonania Polek i Polaków w obszarze badań nad wszechświatem. Twórcy w sposób swobodny nawiązują do mało znanych sylwetek ludzi nauki, którzy w znaczący sposób wpłynęli na obraz współczesnej polskiej astronomii. Projekt UNIWERSUM pokazuje, że sztuka współczesna może w ciekawy i intrygujący sposób przybliżać skomplikowane problemy i zjawiska naukowe. Wątki, które pojawiają się w pracach młodych artystów dotyczą nie tylko fenomenu zjawisk zachodzących w kosmosie, ale też samego procesu budowania obrazu, czy mechanizmu tworzenia, przekazywania i przetwarzania informacji.
Na wystawie możemy zobaczyć jak niewielki w istocie dystans dzieli siatkówkę oka od soczewki lunety (kiedy obserwujący zamienia się w obserwowanego), natomiast na miłośników mitologii zafascynowanych mapami nieba czeka statek Argonautów.
Podsumowaniem działań związanych z wydarzeniem jest katalog dokumentujący wystawę prezentujący reprodukcje powstałych dzieł, zawierający opis sylwetek wybitnych Polek i Polaków zasłużonych na polu badań nad kosmosem a także zawierający informacje o ich dokonaniach.
artyści biorący udział w wystawie:
Mariusz Bonna, Nastazja Ciupa, Piotr Dudek, Jan Gostyński, Maciej Januszewski, Sonia Jaszczyńska, Agata Klepka, Beata Konarska, Igor Kubik, Marta Lachowska, Ewa Łuczak, Anna Naumova, Agnieszka Sztejerwald, Zuzanna Wołejko, Karolina Zimna-Stelmaszewska
kuratorka:
Magdalena Boffito
organizator:
Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
wernisaż:
25 sierpnia 2020, godz. 19:00
wystawa czynna do 15 września 2020
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”