/ GALERIA PROM: wystawa dzieł włoskich artystów /

/ GALERIA PROM: wystawa dzieł włoskich artystów /

Zapraszamy na wernisaż wystawy ,,Artyści z Włoch i nowe czasy”, który odbędzie się 23 października o 19:00. Artyści podczas wernisażu przedstawią swój MANIFEST artystyczny.

23.10.2019 (środa)

19:00 GALERIA PROM: wernisaż wystawy ,,Artyści z Włoch i nowe czasy”

Współorganizator: Stowarzyszenie Kulturalne In tempo

Patronat: Instytut Włoski w Warszawie

Wystawa malarstwa, fotografii oraz rzeźby włoskich uznanych artystów

Wystawa czynna do 18 listopada

Inicjatorem i współorganizatorem jest rzymskie Stowarzyszenie Kulturalne In tempo, które przedstawi swój Manifest o sztuce. Malarstwo i Rzeźba. Wystawa wpisuje się w szerszy projekt wymiany artystyczno-kulturalnej z Polską, który narodził się po zeszłorocznej wystawie polskich artystów w Rzymie. Została zrealizowana dzięki kuratorkom Idzie Mitrano i Ricie Pedonesi we współpracy z Aliną Picazio, pod patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Swoje prace prezentuje dwadzieścioro dziewięcioro uznanych włoskich artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu oraz spoza niego, podzielających pewne wspólne spojrzenie i sposób odczuwania, a zarazem reprezentujących różne pokolenia, drogi artystyczne, twórcze napięcie, język – nie tylko malarstwo i rzeźbę, ale i fotografię: Anna Addamiano, Patrizia Borrelli, Ennio Calabria, Valeria Cademartori, Antonella Catini, Stefano Ciotti, Giovambattista Cuocolo, Antonio Del Donno, Dario Falasca, Franco Ferrari, Carlo Frisardi, Simonetta Gagliano, Giuseppe Indaimo, Ernesto Lamagna, Ana Maria Laurent, Stefania Lubrani, Danilo Maestosi, Ferruccio Maierna, Dino Masella, Alfio Mongelli, Franco Mulas, Lina Passalacqua, Alessandra Pedonesi, Stefano Piali, Alina Picazio, Marilisa Pizzorno, Nino Pollini, Nicola Santarelli, Duccio Tringali.

Magdalena Czerwosz pisze we wprowadzeniu do katologu: „Gdybyśmy chcieli opisywać to wielkie wydarzenie tylko wypunktowując wymienione pojęcia mielibyśmy już: światło, inne światło, światło południa Europy, światło północy  Europy, nie pomijając światła PROM-u i ich wzajemnego związku. […]   Artyści […] chcą by ich podróże twórcze [a wszystkie są twórcze] przynosiły to głębsze poznanie które daje prawdziwy dialog z drugim człowiekiem. Ludzie podobnie myślący spotykają się.

Z potrzeby interdyscyplinarnego namysłu i dyskusji nad aktualnymi problemami dotyczącymi społeczeństwa i sztuki w obliczu wielkich przemian naszej epoki narodziło się Stowarzyszenie „In tempo”, które w 2009 r. ogłosiło swój Manifest założycielski. Jego założycielami byli m.in. prezes honorowy Ennio Calabria, artyści, przedstawiciele świata sztuki i poszczególnych jej dziedzin. Z dotychczasowych refleksji Stowarzyszenia wyłoniła się konieczność nowego spojrzenia na sztukę, polegającego na postawieniu w centrum „rewolucyjnej” mocy kreatywności bytu.

Manifest o sztuce. Malarstwo i Rzeźba zrodził się z palącej potrzeby sformułowania wyraźnego stanowiska w kwestii sztuki, wychodząc od malarstwa i rzeźby, w których – z racji ich wewnętrznego, archetypicznego potencjału – upatrujemy inteligencję i wolę ręki oraz „płyn biologiczny”, kiedy stają się konieczną, jedyną w swoim rodzaju psychofizyczną ekspresją bytu.

Manifest został przedstawiony w Rzymie w galerii Plus Arte Puls, w MLAC – Museo Laboratorio di Arte Contemporanea „Sapienza” Università, w MACRO i w Spazio Tadini w Mediolanie. Podpisały go i komentowały  setki osób z różnych środowisk kulturalnych i wielbicieli sztuki.

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]