XX-lecie KWARTALNIKA TWÓJ BLUES | koncert + wystawa + promocja książki


Szczegóły wydarzenia


XX-lecie KWARTALNIKA TWÓJ BLUES | koncert + wystawa + promocja książki

,,Mamy wielki zaszczyt zaprosić Państwa na uroczysty wieczór poświęcony XX–leciu Kwartalnika TWÓJ BLUES.

To jedyny ogólnopolski magazyn, poświęcony w całości muzyce bluesowej, uznawany za wpływowe i opiniotwórcze źródło informacji o tejże. Pierwszy numer pisma ukazał się w czerwcu 2000 roku. Warto podkreślić, że 9 listopada 2010 Kapituła The Blues Foundation w Memphis, TN. USA ogłosiła przyznanie Kwartalnikowi Twój Blues nagrodę „Keeping the Blues Alive” w kategorii „Print Media”. Tym samym po raz pierwszy w swej 31–letniej historii, „bluesowy Oskar” trafił do Polski.

W trakcie uroczystości zaprosimy Państwa na spotkanie z redaktorem naczelnym Twojego Bluesa, Andrzejem Matysikiem. W trakcie rozmowy na pewno nawiążemy między innymi do właśnie wydanej książki Jacka Kurka, tzw. wywiadu–rzeki z naszym Bohaterem, a wydawnictwo będzie oczywiście do nabycia na miejscu. Ważnym punktem programu będzie otwarcie wystawy malarstwa Danuty Matysik poświęconego miejscom związanym z korzeniami bluesa i jego kulturą na południu Ameryki, pt.: „Obrazki z wystawy. Miejsca i ludzie”.

Muzyczną oprawą wieczoru zajmie się warszawska grupa bluesowa BLUES TIME, nota bene również obchodząca w tym roku jubileusz – X-lecia istnienia. Zespół zagra szereg klasycznych tematów amerykańskiego bluesa, pochodzących zarówno z Delty Mississippi, jak i z Chicago.” [Zbyszek Jędrzejczyk]

Prowadzenie: Zbyszek Jędrzejczyk

Rozmowy o książce “Andrzej Matysik: Mój blues”, koncert zespołu Blues Time oraz wystawa obrazów Danuty Matysik.

 

 

BLUES TIME – zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, nie stroniący jednak od boogie, hill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stąd wielu zaprzyjaźnionych muzyków, kolegów i przyjaciół, którzy zawsze się na koncertach pojawiają, często zasiada do wspólnego, spontanicznego grania. Element improwizacji jest jednym z głównych, niejako podstawowych elementów zespołu i towarzyszy każdemu występowi. Przyświeca nam zasada dobrej zabawy z wspólnego, szczerego grania, przybliżaniu bluesa, bez specjalnych pretensji do filharmonicznej precyzji, a tym bardziej do list przebojów… 🙂
W tym roku, wywodzący się z Saskiej Kępy zespół obchodzi
10 lecie istnienia.
Grupa od dawna gra w przyjacielskim składzie:
Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew
Krzysztof „Kompot” Domański – harmonijka ustna
Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe
Piotr Głudkowski – bas
Andrzej Kubacki – perkusja

Andrzej MATYSIK – bardzo popularne określenie, zwłaszcza w okresie słusznie minionym, mianowicie „działacz” miało i ma różne konotacje. Wśród naszej, bluesowej braci jest takich „działaczy” wielu. Niektórzy robią festiwale, inni zwykłe koncerty, kilku sprowadza nam artystów zza granicy, paru opisuje nam bluesowe wydarzenia w prasie czy w Internecie. Andrzej, sprawiając wrażenie, że jest ich przynajmniej trzech, robi to wszystko, oraz jeszcze kilka innych rzeczy!

Z zawodu inżynier górnik, jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym kwartalnika Twój Blues, który w lutym 2011 roku w Memphis, Tennesee uhonorowany został przez The Blues Foundation nagrodą “Keeping The Blues Alive” (zwaną “Bluesowym Oskarem”) przyznaną w kategorii “Press – World”. Do niedawna był szefem prężnej agencji koncertowej „Delta”, od lat zapraszającej artystów bluesowych ze Stanów i wielu innych krajów, ku radości licznych bluesfanów. Jego stała audycja radiowa „Historie Bluesem Pisane„ od dawna cieszy się uznaniem słuchaczy w całym kraju. Pamiętają oni również 13 – odcinkowy cykl „Gwiazdy z prywatnej kolekcji” w Telewizji Katowice, oraz ponad 50 odcinków cyklu „Podróże śladami bluesa”, realizowanych od 2000 roku dla Telewizji Proart w Ostrowie Wielkopolskim i sieci telewizji kablowych, również dla TVS.

To prawdziwy, autentyczny i niestrudzony miłośnik i propagator bluesa, który oddaje tej muzyce nie tylko cały wolny czas, ale także naprawdę wielkie serce. Mając takich ludzi „w branży”, o stan bluesa w Polsce możemy być całkowicie spokojni. [Zbyszek Jędrzejczyk]

Danuta MATYSIK – absolwentka katowickiego liceum sztuk plastycznych oraz anglistyki na UŚ. Miłośniczka sztuk pięknych wszelkiego rodzaju – od malarstwa po muzykę.
Związana z Kwartalnikiem „Twój Blues”, dla którego pisze i tłumaczy teksty. Malarstwem zajmuje się od wielu lat, uwieczniając za jego pomocą ulotne wspomnienia z licznych podróży, i scenki charakterystyczne dla odległych kultur. ,,OBRAZKI Z PODRÓŻY. MIEJSCA I LUDZIE” to wystawa malarstwa Danuty Matysik inspirowanego podróżami oraz muzyką i kulturą Południa USA. facebook.com/danamatysik

,,Urodziliśmy się i wychowali w tym samym mieście, choć nie w tych samych latach, ale przecież obaj – odkąd pamiętamy – z pasją słuchaliśmy muzyki. Los zetknął nas ze sobą późno, za to na dobre. Wchodząc coraz śmielej w kulturalną przestrzeń Chorzowa, zacząłem obserwować aktywność Andrzeja Matysika u progu ostatniej dekady XX w. Jakieś dwadzieścia pięć lat później nie miałem wątpliwości, że chciałbym, by powstała ta książka – owoc rozmów o muzyce, o domu, rodzinie, o świecie – tym lokalnym i tym wielkim (o obydwóch – bez granic), o spotkaniach, przyjaźniach i marzeniach, a nade wszystko ich realizowaniu w rytmie codzienności i świętowania, z biegiem urodzajnych lat… To także rozmowy o pracowitym życiu, o trudnościach, które, gdy są przezwyciężane, rodzić mogą rzeczy wielkie i o pogodnym – mimo wszelkich wątpliwości – patrzeniu w przyszłość. Krótko mówiąc, rozmowy przyjaciół o tym, co najważniejsze.

Powstała zatem opowieść o chłopcu, który w technikum górniczym interesował się tańcem, po poznaniu wspaniałej dziewczyny postanowił pójść na studia politechniczne, a dotarłszy jako inżynier do górniczej emerytury, nadal rozwijał od dawna pielęgnowane muzyczne pasje, stając się wydawcą jedynego w Polsce kwartalnika, którego bohaterem jest blues, organizując trasy koncertowe i festiwale muzyczne, zarażając swoją determinacją nieocenioną Żonę oraz Córki. Do naszej rozmowy włączyło się wiele osób bliskich Andrzejowi i takich, którym, i on nie jest obojętny. A dla mnie osobiście spotkania z nimi (często osobiste, czasem telefoniczne lub mailowe) były osobnym ujmującym doświadczeniem i niejednokrotnie początkiem nowych planów i zamysłów.

Rozmawialiśmy z Andrzejem ponad rok, wracając czasem do ważnych dla nas wątków, rozwijając inne bądź uzupełniając opowieść o kolejne osoby, miejsca i zdarzenia. Moglibyśmy rozmawiać jeszcze długo (zresztą już poza kartami tej książki nadal przecież będziemy), bo historia Andrzeja i „Twojego Bluesa” pełna jest najsmaczniejszych anegdot, historii i wspomnień. A opowieść, która powstała, jest też fascynującą częścią historii muzyki bluesowej (choć przecież nie tylko) w Polsce, znajdzie więc w niej Czytelnik sporo ważnych, niepublikowanych dotąd informacji i epizodów, których Andrzej jest prawdziwą kopalnią.

Tej historii po prostu nie można było nie opowiedzieć, bo wiele płynie z niej światła i pokrzepienia. Cała jej zwyczajność jest nadzwyczajna, wypełniona „bluesowym” luzem, pozbawiona nadęcia i goryczy, nasycona „bluesową” prawdą. Gdyby ktoś zapytał: bluesową, a więc jaką? Odpowiadamy bez namysłu – tą z serca płynącą, tą przywracającą uśmiech i wiarę w to, co się robi, stwarzającą i pogłębiającą więzi, potrafiącą na zawsze związać w imię wierności temu, co było na początku i co było dobre, co w gruncie rzeczy nigdy nie przemija…”

[Jacek Kurek]

 

Print Friendly, PDF & Email