Uroczysty koncert w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 16.10.2022 19:00

Uroczysty koncert w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Maestro Marek Drewnowski – fortepian

Kwartet Prima Vista w składzie: Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Wojciech Hartman – II skrzypce; Marek Czech – altówka; Tomasz Błaszczak – wiolonczela oraz Paweł Pańta – kontrabas

Marek Drewnowski jest wybitnym pianistą, dyrygentem, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną w 1985 roku, po tym jak tylko raz usłyszał w radiu nagranie 12 Sonat fortepianowych Domenica Scarlattiego. Występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych sal koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W 2010 r. Drewnowski otrzymał od Polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę “Paszport Chopina” przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2017 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem za Zasługi dla Kultury-Gloria. W 2020 r. otrzymał nagrodę Złotą Sowę będącą uhonorowaniem za dokonania twórcze przyznaną przez przedstawicieli światowej Polonii.

Kwartet Prima Vista cechuje rozległość zainteresowań repertuarowych i konsekwencja w propagowaniu dzieł kompozytorów polskich ze szczególnym uwzględnieniem utworów kompozytorów współczesnych: Witolda Lutosławkiego, Jana Krenza, Zygmunta Krauze, Aleksandra Lasonia, Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Moryto. Kwartet „Prima Vista” nagrał 14 płyt kompaktowych, siedem z nich uzyskało nominację, a trzy otrzymały nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. Dwa albumy zdobyły również tytuł „Złotej” i „Platynowej” płyty. Muzycy Kwartetu zostali odznaczeni medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze oraz nagrodą Ministra Kultury.

Paweł Pańta – wybitny polski kontrabasista i gitarzysta basowy. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista.

W programie utwory Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta

/ bilet – 30 zł /

 

Print Friendly, PDF & Email