XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu “PLAN LEKCJI”


Szczegóły wydarzenia


XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu “PLAN LEKCJI”

ONLINE – transmisja na Facebooku Promu Kultury. Dostęp bezpłatny.

Spektakl dostępny bez opłat na platformie Fundacji Warszawskiego Centrum Pantomimy VOD.MIMOWIE.PL  od 12 listopada 2020.

Szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów-wspomnień-szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku.

Szalona lekcja grana bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła uczniów.

Aktorzy żyją oddzielnie w ławkach-pułapkach- obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Pochłonięci własnymi wspomnieniami znanych wszystkim lekcji, biologii, gimnastyki… tylko na chwilę przebiegają wąskimi pomostami do sąsiedniej ławki, by celebrując gest i sytuację wywoływać coraz nowsze historie…

Knują, łobuzują, rozśmieszają, dzielą się wspólną kanapką. Przeżywają rozterki i porażki, pierwsze miłości, szaleństwa, okrucieństwa i traumy kolegów.

Ta wycieczka w przeszłość jest i śmieszna i nostalgiczna i smutna.

Scenariusz, reżyseria Dariusz Skibiński

Muzyka: Jacek Hałas

Występują: Dariusz Skibiński, Wojciech Rotowski, Bartłomiej Ostapczuk
Światło: Paulina Staniaszek

Czas trwania 70 minut (bez przerwy)

A3 TEATR

A3Teatr nie posługuje się tekstem, choć ten czasami pojawia się. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest. Nie trzyma się linearnych historii, a aktorów wiąże siatką wzajemności; wodzi na pokuszenie humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu.

Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów – dynamicznych i statycznych, ostrych i rozmazanych wrażliwością. Nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę sferę odbiorcy.

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Podróż poprzez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie. Dzięki artystom z Polski, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, tegoroczna edycja Festiwalu ukaże niejednoznaczne, interesujące i poruszające oblicze pięknej sztuki świadomego milczenia.

Organizator: Warszawskie Centrum Pantomimy, Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Bartłomiej Ostapczuk.

Dofinansowano ze środków m.st. Warszawa oraz MKiDN.

Print Friendly, PDF & Email