,,Słowiańska dusza” – koncert pieśni i arii


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 6.10.2019 19:00
  • Kategorie:

,,Słowiańska dusza” – koncert pieśni i arii

Klaudia Korzeniewska – sopran

Martyna Kasprzyk-Peralta – mezzosopan

Anna Marchwińska – fortepian

Kompozycje z romantyzmu w Polsce, Rosji i Czechach. W programie m.in.: S. Moniuszko, P. Czajkowski, S. Rachmaninov oraz A. Dvořák

/ bilety 20 zł /

Ideą koncertu „Słowiańska dusza” jest przedstawienie zarysu muzyki wczesnego i późnego romantyzmu w Polsce, Czechach i Rosji. Budząca się w XIX wieku świadomość narodowa nie pozostała bez wpływu na muzykę. Silna potrzeba narodowej odrębności wywołała zainteresowanie kompozytorów rodzimym folklorem, sięgano do narodowych mitów, legend czy wydarzeń historycznych.

W programie usłyszymy pieśni i arie, które sięgają po różnorodne tematy – od scen idyllicznych, poprzez refleksyjne, obyczajowe, pieśni miłosne, dramatyczne czy fantastyczne. Nieraz będzie można zagłębić się w utwory pełne żaru, tęsknoty, melancholii, a innym razem w pięknym romansie, który swe odzwierciedlenie znajduje w opisie przyrody. Pory roku przypomną o przemijaniu, upływie czasu i o wędrówce. Przyroda zaś kryć będzie również swe tajemnice, ukryte pragnienia i żądze.

Sama muzyka zaprowadzi nas w przeróżne nastroje. Nieraz emocjonalnie poruszy duszę, wzruszy, napełni błogim zauroczeniem, zachwyci rytmiką słowiańskich tańców ludowych. To muzyka wielka, która nie pozostawia nas obojętnymi na jej piękno.

 

 

Print Friendly, PDF & Email