Przez Cztery Pory Roku – koncert muzyki klasycznej


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 4.10.2018 19:00
  • Kategorie:

Przez Cztery Pory Roku – koncert muzyki klasycznej

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki – skrzypce i akordeon
Sebastian Uszyński – wiolonczela
W programie m.in. ,,Cztery pory roku” Astora Piazzolli i Fantazja na tematy z ,,Porgy and Bess” Georga Gershwina
/ bilety 15 zł /

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki – jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w nowojorskiej Carnegie Hall, w salach koncertowych wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Gruzji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, i Stanach Zjednoczonych. W maju 2017 roku wystąpili
z debiutanckim recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2018 odbyli tournée po Chinach występując m.in. w Guangzhou Opera House i Shandong Grand Theater.
Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Wiele utworów zyskuje w interpretacji duetu nowe, oryginalne brzmienie, dzięki transkrypcjom na akordeon autorstwa Iwa Jedyneckiego. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Zespół chętnie wykonuje muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, którzy dedykują im swoje utwory. W 2016 roku powstał pierwszy na świecie koncert na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną. Kompozytor – Marcin Błażewicz dedykował go Karolinie Mikołajczyk i Iwowi Jedyneckiemu, którzy dokonali prawykonania dzieła. Bogaty repertuar duetu obejmuje także kompozycje minionych epok do baroku włącznie. W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”, wydana przez wytwórnię Requiem Records w ramach serii „Opus” poświęconej muzyce współczesnej. Album zawiera utwory na skrzypce i akordeon kompozytorów żyjących, napisane w latach 1952-2015.
W większości są to premiery fonograficzne. Jest to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego.
Karolina Mikołajczyk gra na instrumencie Duke London z 1776 roku. Iwo Jedynecki gra na instrumencie Pigini Sirius Millennium. Zakup instrumentów został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. A. Wąsik

Sebastian Uszyński – urodził się w roku 1980 w Polsce. W 1987 r. pierwszy impuls gry na wiolonczeli otrzymał od amerykańskiego wiolonczelisty Michaela Flaksmana. Rozpoczął regularną naukę u solo wiolonczelisty Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Bazylei Jean-Paula Guéneux. Jest absolwentem Sibelius Academy w Helsinkach oraz Akademii Muzycznej w Bazylei. Jego pedagogami byli światowej sławy wiolonczeliści jak Arto Noras, Antonio Meneses, Ivan Monighetti oraz Victoria Yagling. Równocześnie ukończył studia kameralne z wyróżnieniem ze swoim triem fortepianowym Trio ELEGIAQUE pod kierunkiem Gérarda Wyssa w Bazylei. Dodatkowe inspiracje otrzymał od artystów takich jak: Rudolf Barshai, Zakhar Bron, Hatto Beyerle, Menahem Pressler, Daniel Shafran, David Geringas, Gábor Takać s-Nagy, Krystian Zimerman. Jest laureatem licznych konkursów oraz nagród specialnych:
1. Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Chorwacji
1. Nagroda Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Gaetano Zinetti” we Włoszech
1. Nagroda na konkursie Schweizerischer Jugend-Musikwettbewerb w Zurychu
3. Nagroda Konkursu Muzyki Kameralnej Migros w Zurychu
– Nagroda Specjalna Instytutu Maxa Regera na Europejskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Karlsruhe.
– Nagroda „Orpheus-Konzerte” w Zurychu
– Nagroda jury konkursu kameralnego „Geraldine Whittaker“ w Neuchâtel
– Nagroda Młodych Talentów Miasta Bazylei
– Stypendia Migros-Genossenschaftsbund oraz Fundacji Fritz Gerber-Stiftung

Sebastian koncertuje regularnie jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach Europy i Azji. W Polsce wystep̨ ował jako solista kilkakrotnie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej oraz z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej. Koncerty kameralne grywał m.in. z Zakharem Bronem, Ingolfem Turbanem, Soyoung Yoon, Hartmut Rohde, Stradivari Quartet.
Bierze udział regularnie w rozmaitych projektach orkiestrowych, podczas których współpracował z takimi dyrygentami jak: Sir Collin Davies, Neeme Järvi, Rudolf Barshai, Jonathan Nott, Okko Kamu, Leif Segerstam, Mikko Franck, James Gaffigan, Anu Tali. Występował w najważniejszych salach koncertowych jak: Berliner Philharmonie, Herkulessaal München, Alte Oper Frankfurt, KKL Luzern, Tonhalle Zürich, Théâtre des Champs-Elysées Paris, St. Petersburg Philharmonic Grand Hall, Suntory Hall Tokyo oraz National Grand Theatre Beijing.

Nagrywał z triem dla szwajcarskiego radia DRS 2, ESPACE 2 oraz wydał CD z triami fortepianowymi A. Arenskiego, S. Rachmaninowa i D. Szostakowicza. Brał również udział jako solo wiolonczelista w prawykonaniu oraz w nagraniu nowej wersji 10. Symfonii Gustawa Mahlera przez Rudolfa Barshaia z Junge Deutsche Philharmonie. Sebastian ukończył również studia podyplomowe „Kulturmanagement“ na Uniwersytecie w Bazylei. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu w Szwajcarii „Vier Jahreszeiten Riehen“, który stworzył w roku 2011. W pięciu do tej pory wykonanych edycjach wzięło udział ponad 60 międzynawowych artystów m.in.: Adam Makowicz, Dennis Russell Davies, Zakhar Bron, Soyoung Yoon, Ingolf Turban, Hartmut Rohde, Atom String Quartet.

Sebastian miał od młodego wieku możliwość gry na znakomitych historycznych włoskich oraz francuskich wiolonczelach. To w nim pobudziło ogromne zainteresowanie na temat historycznego
lutnictwa. W ostatnich latach napisał na ten temat pracę naukową i brał udział jako ekspert w programie radiowym w szwajcarskim radiu na temat inwestycji w instrumenty Antonio Stradivariego.
Obecnie gra na wiolonczeli Giuseppe Dall’Aglio, Mantua 1830.

Print Friendly, PDF & Email