PROM Kultury online: zero waste dla początkujących / wykład


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 22.04.2020 17:00

PROM Kultury online: zero waste dla początkujących / wykład

Zapraszamy na wykład ONLINE poświęcony ekologii! 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. O 17:00 na FB PROMu Kultury podróżniczka Anna Jaklewicz opowie m.in. o tym, jakie pierwsze kroki podjąć, by być ZERO WASTE. Podczas pokazu poznamy podstawowe produkty zero waste oraz less waste przydatne na co dzień, a także nauczymy się, jak zrobić własną pastę do zębów!

Rocznie na świecie produkowanych jest 330 milionów ton plastiku. To więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. Tylko 14 procent kiedykolwiek wyprodukowanego plastiku zostało odzyskane jako surowiec. Rozkład plastikowej w butelki czy siatki trwa około 450 lat. Może więc czas ograniczyć ilość używanego przez nas plastiku? 

ANNA JAKLEWICZ – podróżniczka, archeolożka, eko aktywistka, i edukatorka. Autorka książek o Chinach i Indonezji. Inicjatorka społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych.
W podróży po Egipcie spędziła rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Odwiedziła także Mongolię, Indie, Laos, Kambodżę, Tajlandię, Wietnam oraz Malezję i Singapur. Pięciokrotnie uczestniczyła w pracach polskich misji archeologicznych w Sudanie. Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył jedną z nagród publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły.
Za projekt „Książka za worek śmieci” otrzymała EkoJanosika – nagrodę przyznawaną przez Narodową Radę Ekologiczną.n„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata, zainicjowana przez Annę Jaklewicz w marcu 2019 roku. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki. Do tej pory odbyło się 9 edycji akcji. Do wspólnego sprzątania przyłączyło się 730 osób z 14 miast Polski. Udało się zebrać prawie 18 ton śmieci.

https://www.facebook.com/ksiazkazaworeksmieci

 www.annajaklewicz.pl

Print Friendly, PDF & Email