NIETURYŚCI – spotkania z tymi, którzy podróżują po swojemu: ,,Tropem majańskich królowych. Reporterska podróż przez Gwatemalę”


Szczegóły wydarzenia


NIETURYŚCI – spotkania z tymi, którzy podróżują po swojemu: ,,Tropem majańskich królowych. Reporterska podróż przez Gwatemalę”
 ONLINE + na MIEJSCU 

 

Goście: Julia Zabrodzka, Bartek Kaftan

Spotkanie prowadzi Bartek Szaro

/ wstęp wolny /

Gwatemala ma prawie 17 milionów mieszkańców i tysiące koronowanych głów. Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całym kraju. W jednym z regionów jest ich około 200, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednak wydarzenia te nie są konkursami piękności, choć na nich początkowo były wzorowane. Królowa ma być ambasadorką swojej społeczności – dzielnicy, wsi czy miasta. Reprezentuje majańską kulturę, dlatego w konkurencji liczy się znajomość rdzennego języka i zwyczajów oraz umiejętności krasomówcze.

Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan od lat dokumentują i opisują świat współczesnych Majów. W tym roku drugi raz ruszą tropem reinas indígenas, by obserwować wybory, odwiedzać kandydatki w ich domach i uczestniczyć w życiu niewielkich, majańskich wspólnot. Podczas prelekcji opowiedzą o podróży po peryferiach tego środkowoamerykańskiego kraju. I o życiu królowych: lokalnych liderek, a czasem też celebrytek, które swoje 5 minut sławy starają się poświęcić tematom takim jak walka z rasizmem, równouprawnienie czy ekologia.

Bartek Szaro – twórca projektu “Polska Be?” skupionego na promowaniu dziedzictwa Polski wschodniej i opisywaniu jej osobliwości; dyrektor programowy Festiwalu Podróży i Reportażu “Kontynenty”, a także cyklu spotkań “Kontynenty”, który odbywa się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Współautor bloga Paragon z podróży, który w 2011 roku został uznany za najlepszy w polskiej blogosferze w konkursie Blog Roku.

Wspina się, nurkuje, jeździ konno, surfuje i chodzi po jaskiniach.

Strona autora: https://paragonzpodrozy.pl

 

Print Friendly, PDF & Email