XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu “Reinheit”


Szczegóły wydarzenia


XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu “Reinheit”

ONLINE – transmisja na Facebooku Promu Kultury oraz na kanale You Tube. Dostęp bezpłatny.

Spektakl dostępny bez opłat na platformie Fundacji Warszawskiego Centrum Pantomimy VOD.MIMOWIE.PL  od 14 listopada 2020.

Derevo, zespół z Drezna, ale o rosyjskich korzeniach, prezentuje swój nowy spektakl „Reinheit”. Wraz z wiolonczelistką Ekateriną Goryniną, artystą teatru ruchu Anton Adasinskioraz jego dwaj synowie Artur i David Adasinscy wkraczają w uniwersum muzyki Bacha. Wcześniej zrobić tego nie mogli, później mogłoby się to nie wydarzyć, a więc: teraz.

Podczas nauki w szkole muzycznej, kiedy po raz pierwszy usłyszałem „The Well-Tempered Clavier” (“Dobrze nastrojony klawesyn”), nauczycielka śmiała się grając ten utwór. „Z jakiegoś powodu zawsze się śmieję, kiedy to gram. Wiesz, ta muzyka istniała zawsze, a Bach tylko ją zapamiętał”. Pamiętam mamę. Mama też istniała we mnie. Nie mogła ani być dzieckiem ani umrzeć. Kiedyś powiedziała mi, że czuła się bezwstydna słuchając muzyki Bacha. „Jak to – bezwstydna?” Odpowiedziała mi na to: „No a jak można podsłuchiwać, kiedy ktoś rozmawia z Bogiem…”

I nadszedł ten dzień, kiedy aktor teatru fizycznego Anton Adassinski i wiolonczelistka Katerina Gorynina wkraczają w progi tej boskiej świątyni muzyki.

Muzyka J.S. Bach

Występują: Anton Adasinskiy, Ekaterina Gorynina (Cello, Viola da Gamba, Arrangements), David Adasinskiy,  Arthur Adasinskiy

Realizacja:

Elena Yarovaya – desing, kostiumy, rekwizyty.

Martin Rossmanith – głos

Światło: Jędrzej Skajster

Zespół teatru DEREVO,
co po rosyjsku oznacza “Drzewo”, został założony przez Antona Adasinskiego w 1988 roku w Leningradzie. Anton, który dał się poznać jako frontman, choreograf i gitarzysta rosyjskiego teatru rockowego AVIA, święcącego tryumfy w latach 80-tych, a następnie studiował u Slavy Polunina, wziął na siebie rolę jego dyrektora artystycznego i głównego aktora. DEREVO skupia się na “języku ciała, emocji i duszy”.

W odróżnieniu od baletu klasycznego, charakterystyczny, ekspresyjny taniec w jej spektaklach nosi cechy klaunady, pantomimy, improwizacji, jest pełen anarchii i chaosu. DEREVO inspirowało się także japońskim tańcem Butoh. Płynąca z tego dramatyczna moc sprawia, że widzów urzeka wahanie między przyjęciem jej z zachwytem a całkowitym odrzuceniem.

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Podróż poprzez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie. Dzięki artystom z Polski, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, tegoroczna edycja Festiwalu ukaże niejednoznaczne, interesujące i poruszające oblicze pięknej sztuki świadomego milczenia.

Organizator: Warszawskie Centrum Pantomimy, Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Bartłomiej Ostapczuk.

Dofinansowano ze środków m.st. Warszawa oraz MKiDN.

 

Print Friendly, PDF & Email