Koncert kolędowy / Janusz Prusinowski Kompania


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 4.01.2020 17:00
  • Kategorie:

Koncert kolędowy / Janusz Prusinowski Kompania

Koncert kolędowy / Janusz Prusinowski Kompania

Wykonawcy: Janusz Prusinowski – lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew
Kaja Prusinowska – śpiew
Piotr Piszczatowski- bębny, śpiew
Michał Żak – flet drewniany, klarnet, szałamaja i inne instrumenty dęte, śpiew

Kolędowanie dla całej rodziny, czerpiące tradycje z dawnego teatru obrzędowego

/ bilety 25 zł /

Boże Narodzenie to moment wyjątkowy: zawieszone są spory, różnice stanów, prawa natury, a nawet Czas. Możliwe jest spotkanie, rozmowa, wspólny śpiew – celebrowanie tajemnicy Życia. Goście z innego świata: Kolędnicy – Anioł, Diabeł, Gwiazdor, Cyganka, Żyd, królowie, pasterze, zwierzęta, wreszcie i sama Śmierć – śpiewają razem o narodzinach Cudownej Dzieciny, o miłości, która tworzy świat i powraca nas do Raju na Ziemi.

Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania – podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić. To nasze powołanie: niektórzy muzycy zespołu Janusz Prusinowski Kompania to kolędnicy z zamiłowania, co to nie jeden raz “na ciężkim mrozie trwali” opowiadając historię o narodzeniu Zbawiciela i królu Herodzie.

Herody to forma teatru obrzędowego, w całości ludowego, lecz także wzorowanego na popularnych w średniowieczu przedstawieniach przyklasztornych dla ludu, które nałożyły się na wcześniejsze formy przedchrześcijańskiego kolędowania. To dawniejsze kolędowanie miało wymiar stwarzania na nowo świata, gdy jasność zwycieża ciemność, w czasie zimowego przesilenia. Był związane z pamięcią o przodkach, oraz dobrymi życzeniami dla domowników, składanymi w formie ofiarowywanej wzajemnie „kolędy”.  Głównym wątkiem jest tu historia o Królu Herodzie i karze, jaka go spotkała. Herody przedstawiają walkę dobra ze złem, pojawiają się w nich także w niektórych regionach postacie takie jak Żyd, Cyganka, Śmierć, Diabeł czy Marszałkowie i syn Heroda. W naszym koncercie nawiązujemy do  Herodów wzorowanych na tradycjach roztoczańskich – est więc oo sumą dawnych przyklasztornych czy przykościelnych scenariuszy, weny ludowych poetów i naszej własnej wyobraźni.

***

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu – improwizowane tu i teraz, aktualne u progu XXI wieku. Co można odnaleźć w dawnych, na pozór prostych przyśpiewkach i pieśniach? Gdzie tkwi źródło wielowarstwowej polirytmii, w której nic nie jest równe a wszystko razem perfekcyjnie precyzyjne? Skąd pochodzą niezwykłe melodie, podważające ograniczenia stroju temperowanego? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem orientacyjnym: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rockendrola. Może łączyć Wschód z Zachodem a Północ z Południem, wchodząc w merytoryczne dialogi z dialektami muzycznymi krain bliższych i dalszych.

Taniec czyni muzykę widzialną, dotykalną i zrozumiałą, toteż naturalnymi sytuacjami do grania mazurków są te z tancerzami. Oprócz koncertów (często również „do tańca”) muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca. Kompania prowadzi także liczne warsztaty muzyczne i taneczne. Z dumą można powiedzieć, że spora część młodych adeptów muzyki polskiej rozpoczęła swoją przygodę ze skrzypcami, bębenkiem lub tańcem z pomocą Kompanii.

W latach 2008–2012 Kompania koncertowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert „Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. W roku 2012 powstał projekt „Kujawy”, angażujący prócz Kompanii mistrzów muzyki polskiej: skrzypka z Mchowic Tadeusza Kubiaka, trębacza jazzowego Tomasza Stańkę, pianistę Janusza Olejniczaka oraz niezwykły zespół śpiewaczy Warszawa Wschodnia. Kompania koncertowała wtedy również z Michałem UrbaniakiemArturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem (Azerbejdżan). W październiku 2012 polska muzyka tradycyjna w wykonaniu Janusz Prusinowski Kompania zabrzmiała na prestiżowych targach muzyki świata Womex 2012, otwierając międzynarodową narrację o muzycznym „stylu polskim”. Jesienią 2013 muzycy spędzili ponad miesiąc w USA, gdzie zagrali prawie 30 koncertów (m.in. Kennedy Center – Washington, European Jazz Festiwal – Los Angeles, Richmond Folk Music Festival), „zarażając” mazurkami szeroką amerykańską publiczność. Odwiedzili także wiele innych krajów (Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Benelux, GB, Chorwacja), pozostawiając w nich licznych miłośników dzikich polskich melodii. Członkowie zespołu powrócili także na targi Womex (Cardiff 2013) ze specjalnie przygotowaną płytą Dzika Muzyka z Serca Polski, promującą nauczoną od wiejskich muzykantów muzykę młodych polskich zespołów.

W 2014 Kompania wraz z wybitnymi polskimi śpiewakami (Ewą Grochowską, Justyną Piernik, Maniuchą Bikont, Kają Prusinowską i Adamem Strugiem) oraz zespołem tureckiej wokalistki Muazez Ozacar przygotowała specjalny koncert z okazji Roku Tureckiego – „Exploring the Connections” – którego premierowe wykonanie w Izmirze zostało wydane w postaci DVD. Muzycy i tancerze zespołu uczestniczyli w licznych wydarzeniach i działaniach związanych z rokiem Oskara Kolberga, z którego zapisów czerpią od samego początku swojej fascynacji muzyką polskiej wsi. Są inicjatorami i koordynatorami Akademii Kolberga, autorami projektów edukacyjnych dla dzieci („Gdzie się podział Kusy Janek” w ramach Małego Kolberga), a także działań dokumentujących Szkoły Tradycji, właściwości wiejskiego muzykowania, formy przekazu tradycji muzycznych oraz nauki wiejskich tańców.

W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę Mazurki, w 2010 Serce, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia, w roku 2013 Kompania nagrała zaś album zatytułowany Po kolana w Niebie, którego współwydawcą jest prestiżowe niemieckie wydawnictwo „Oriente”.

Janusz Prusinowski – lider zespołu – został w 2014 r. uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2015 r. doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultura ludowa, w tym samym roku został również nominowany do nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C.K.Norwida w kategorii muzyka.

 

Print Friendly, PDF & Email