Galeria PROM: wernisaż wystawy UNIWERSUM


Szczegóły wydarzenia


Galeria PROM: wernisaż wystawy UNIWERSUM
 na MIEJSCU 

Malarstwo, grafika oraz instalacje artystyczne, interpretujące dokonania naukowe i najważniejsze sylwetki postaci związanych z polską astronomią i badaniami nad kosmosem.

Projekt Akademii Sztuk Pięknych organizowany w ramach dotacji z Programu Niepodległa

Wystawa UNIWERSUM – artystyczne interpretacje polskich osiągnięć w dziedzinie badań nad kosmosem to projekt o charakterze interdyscyplinarnym, który łączy dwie autonomiczne dziedziny – sztuki piękne i naukę.

Młodzi artyści z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przybliżają poprzez swoje prace dokonania Polek i Polaków w obszarze badań nad wszechświatem. Twórcy w sposób swobodny nawiązują do mało znanych sylwetek ludzi nauki, którzy w znaczący sposób wpłynęli na obraz współczesnej polskiej astronomii. Projekt UNIWERSUM pokazuje, że sztuka współczesna może w ciekawy i intrygujący sposób przybliżać skomplikowane problemy i zjawiska naukowe. Wątki, które pojawiają się w pracach młodych artystów dotyczą nie tylko fenomenu zjawisk zachodzących w kosmosie, ale też samego procesu budowania obrazu, czy mechanizmu tworzenia, przekazywania i przetwarzania informacji.

Na wystawie możemy zobaczyć jak niewielki w istocie dystans dzieli siatkówkę oka od soczewki lunety (kiedy obserwujący zamienia się w obserwowanego), natomiast na miłośników mitologii zafascynowanych mapami nieba czeka statek Argonautów.

Podsumowaniem działań związanych z wydarzeniem jest katalog dokumentujący wystawę prezentujący reprodukcje powstałych dzieł, zawierający opis sylwetek wybitnych Polek i Polaków zasłużonych na polu badań nad kosmosem a także zawierający informacje o ich dokonaniach.

artyści biorący udział w wystawie:

Mariusz Bonna, Nastazja Ciupa, Piotr Dudek, Jan Gostyński, Maciej Januszewski, Sonia Jaszczyńska, Agata Klepka, Beata Konarska, Igor Kubik, Marta Lachowska, Ewa Łuczak, Anna Naumova, Agnieszka Sztejerwald, Zuzanna Wołejko, Karolina Zimna-Stelmaszewska

kuratorka:

Magdalena Boffito

organizator:

Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

wernisaż:

25 sierpnia 2020, godz. 19:00

wystawa czynna do 15 września 2020

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

https://niepodlegla.gov.pl/

FB: https://bit.ly/2CUfPpr

Print Friendly, PDF & Email