Galeria PROM: wernisaż wystawy malarstwa ,,Anioły” Michała Piotrkowicza


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 19.02.2020 19:00
  • Kategorie:

Galeria PROM: wernisaż wystawy malarstwa ,,Anioły” Michała Piotrkowicza

Dzieła inspirowane wierszem Zbigniewa Herberta ,,Przesłuchanie anioła”

wystawa otwarta do 10 marca

*

od artysty:

Wystawa inspirowana wierszem Zbigniewa Herberta pt. „Przesłuchanie anioła”.  Ten sam utwór zainspirował również legendarne trio (J. Kaczmarski, Z. Łapiński i P. Gintrowski) do wykonania jego aranżacji muzycznej.  Wiersz opowiada o konflikcie jednostki z ustrojem totalitarnym. Można jednak rozpatrywać ten tekst szerzej, jako metaforę konfliktu między sumieniem jednostki a niemoralnym społeczeństwem, które tworzy niewydolny system. Obrazy te powstały by obnażyć mechanizm ucisku, katorgi, cenzury i docelowego unicestwienia jednostek mających wyższe standardy moralne niż świat, w którym przyszło im żyć. Jest to opowieść w obrazach o tym, jak próbuje się  ,,oskubać z godności” i przetrącić kręgosłup moralny. Zarówno wiersz, jak i obrazy ilustrują proces zagłady sumienia.

W ten sposób unifikuje się jednostkę ze zbiorowością, która wbrew wielkim słowom nie respektuje norm, ucieka od odpowiedzialności i relatywizuje wartości. Premiuje oportunizm, konformizm, egoizm i staje w opozycji do idei wolności i tolerancji.

Standardy moralne inne niż te, które po cichu dyktuje nam współczesność wydają się być anachroniczne i  bezsensowne. Rzeczą „normalną” jest to, że moralność się nie opłaca. Ale każdy oszustwem, tchórzostwem, donosem, każdym niechlubnym kompromisem podtrzymuje uwłaczającą nam rzeczywistość. Prace te unaoczniają, że każdy kto wyłamuje się z tego schematu, podlega straszliwemu mechanizmowi przesłuchania.

Świat z całą pewnością pozbawiony jest serca, ale obecność „aniołów”, których jest tak niewiele sprawia, że w ogóle da się tutaj jakoś przetrwać. Oczywiście nie chodzi o faktyczne anioły, ale o dobrych, porządnych ludzi, którzy jeszcze mogą spokojnie spojrzeć w lustro, a którzy zdają się być coraz bardziej nieliczni. Podobnie jak biblijne istoty. To właśnie tym wyjątkowym ludziom – półaniołom dedykuję ten cykl prac bo najprawdopodobniej bez nich bylibyśmy zgubieni.

O artyście:

Michał Piotrkowicz

Malarz i konserwator sztuk pięknych. Ukończył konserwację na warszawskiej ASP. Od ponad 25 lat maluje i uprawia karate oraz inne japońskie sztuki walki, w których posiada stopnie mistrzowskie. Wielokrotny Mistrz Świata w Karate i szermierce samurajskiej.

Dorobek artystyczny

W trakcie studiów brałem udział w wielu zbiorowych wystawach prac studenckich. Swoje obrazy prezentowałem między innymi w Galerii Pracownia 3A, w Galerii Promocyjnej, czy w Galerii Krytyków Pokaz. Moja pierwsza, indywidualna wystawa pt. „Przesłuchanie anioła” miała natomiast miejsce w Galerii Ścieżka. W tym czasie brałem ponadto udział w pracach konserwatorskich prowadzonych w Pałacu w Wilanowie, w Ratuszu Miejskim w Poznaniu oraz w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. W 2011 roku uzyskałem tytuł magistra, a także po raz pierwszy zaprezentowałem swoją twórczość zagranicą. Wystawa moich prac w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Yorku towarzyszyła obchodom trzydziestej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Równolegle moje prace można było obejrzeć w nowojorskiej siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej, czy w historycznym Sloper-Wesoly House w New Britain CT. Ponad to prezentowałem dwie swoje prace na 61-szej, dorocznej wystawie „Artyści dla pokoju”, która wówczas odbywała się w Metropolitan Museum w Tokio w 2013r. W kolejnych latach miałem szereg wystaw indywidualnych w Warszawie. Prezentowałem się między innymi w Galerii Abakus, w Starej prochowni w Galerii Czajka Dorum Art, w galerii Atelier w Sulejówku oraz w Promie Kultury na Saskiej Kępie, w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, w Muzeum Ziemi Tłuszczyńskiej oraz w dworku Władysława Rymonta w Chlewiskach. Moje prace pojawiły się na opakowaniach serii kolekcjonerskich zapałek stworzonych przez firmę Wołoszyn. Wykonałem ponadto ilustracje dla czterech książek poświęconych japońskim sztukom walki.

Print Friendly, PDF & Email