Galeria PROM: wernisaż wystawy ,,Najmilsi”


Szczegóły wydarzenia


Galeria PROM: wernisaż wystawy ,,Najmilsi”

Ilustracje i inna sztuka użytkowa Wandy Zawidzkiej Manteuffel

Patronat honorowy: Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa otwarta do 27 grudnia

Najmilsi. Ilustracje i inna sztuka użytkowa Wandy Zawidzkiej-Manteuffel

Wernisaż: 22 listopada, godz. 19.00

Wanda Zawidzka-Manteuffel (1906–1994) współtworzyła warszawską scenę artystyczną lat 30., w Polsce Ludowej kontynuowała pracę jako projektantka szkła, ceramiki, tkaniny, grafiki użytkowej, w tym książkowej.

Dziś jest znana przede wszystkim ze swoich projektów w szkle: naczyń produkowanych seryjnie, które można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, prac unikatowych czy żyrandoli, które wiszą w Teatrze Wielkim. Karierę zaczynała jednak od grafiki. W 20-leciu międzywojennym należała do Koła Artystów Grafików Reklamowych (KAGR), ilustrowała pisemka i książki dla najmłodszych.

Po wojnie tworzyła grafikę do takich tytułów jak: Siwa gąska, siwa Hanny Januszewskiej, Baśń o ziemnych ludkachJuliana Ejsmonda czy Najmilsi Ewy Szelburg-Zarembiny, a także do czasopism dla dzieci – „Płomyczek” i „Iskierki”. Na wystawie będzie można zobaczyć nieudostępniane wcześniej publiczności oryginalne ilustracje, szkice oraz projekty stron i okładek autorstwa Wandy Zawidzkiej-Manteuffel do tych i innych wydawnictw z okresu powojennego. Na przykładzie eksponowanych prac poruszymy różne zagadnienia związane z tworzeniem przedstawień graficznych do książek, zastanowimy się nad rolą ilustracji w tekście, przyjrzymy się typom grafiki, które spotykamy w publikacjach, zwrócimy uwagę na sposób kreowania świata przedstawionego przez ujęcia plastyczne oraz poruszamy kwestię ilustracji dla dzieci w PRL-u.

Dodatkowo zostaną pokazane przykłady twórczości Wandy Zawidzkiej-Manteuffel z innych dziedzin: szkła, ceramiki i tkaniny.

Patronat nad wystawą: Muzeum Narodowe w Warszawie

Mecenas wystawy: LW Development

Sponsor projektu katalogu: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii – ERGO Hestia

Współorganizator: Fundacja Stacja Kultury

Współpraca po stronie rodziny: Aleksandra Gosiewska

Identyfikacja wizualna: Anna Piwowar

Aranżacja wystawy: Agnieszka Tkaczyk

Kuratorka: Kaja Muszyńska

Print Friendly, PDF & Email