30. Portrety Kompozytorów: Tomasz Skweres


Szczegóły wydarzenia

  • Data: 9.12.2021 18:30

30. Portrety Kompozytorów: Tomasz Skweres

Joanna Freszel – sopran, Tomasz Skweres – wiolonczela, Quasars Ensemble pod kier. Ivana Buffy

Tomasz Skweres jest polskim kompozytorem i wiolonczelistą, mieszkającym od wielu lat w Wiedniu (Austria) i Ratyzbonie (Niemcy). Studiował na Akademii Muzycznej w Wiedniu – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

W 2019 roku otrzymał 2. nagrodę na „Zemlinsky Prize” – jednym z największych międzynarodowych konkursów kompozytorskich, a jego praca artystyczna była wielokrotnie wspierana licznymi stypendiami, między innymi Austriackiego Ministerstwa Kultury.

Jest koncertmistrzem wiolonczel Filharmonicznej Orkiestry Ratyzbony (Philharmonisches Orchester Regensburg) i wiolonczelistą niemieckiego zespołu muzyki współczesnej Ensemble Risonanze Erranti. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową jako wiolonczelista – solista i kameralista – specjalizujący się przede wszystkim w wykonawstwie muzyki współczesnej, regularnie występując na renomowanych międzynarodowych festiwalach.

W programie koncertu:

Nyos na skrzypce i wiolonczelę (2021)

Sakubel Osil  na sopran, flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę do wiersza Marii Bautista w indiańskim języku tsotsil (2009/nowa wersja 2014)

Impact na skrzypce solo (2016)

Suite Macabre na wiolonczelę solo (2016/2021)

Gilotyna

Pieśń wisielca

1000 Volt

Firmamente – 3 miniatury do krótkich wierszy Brigitty Stanek na sopran i wiolonczelę (2020)

Grenzgänge na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2016)

Wydarzenie zorganizowane przez Związek Kompozytorów Polskich ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

/ wstęp wolny /

Print Friendly, PDF & Email