Akcja Żonkile w PROMie!

Akcja Żonkile w PROMie!

Akcja Żonkile na 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2018 r. przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje 6. edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. PROM Kultury przyłącza się do akcji! 19 kwietnia od 10:00 do 19:00 wolontariusze rozdawać będą w PROMie żonkile. Serdecznie zapraszamy!

Akcja Żonkile

19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz szósty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w ramach której rekordowa dotychczas liczba ponad 1500 wolontariuszy będzie rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile-przypinki – symbol pamięci o powstaniu w getcie. Dlaczego akurat żonkile? Wiąże się to z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność.

W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK) i Dawid Ogrodnik.

Tegoroczna akcja społeczno-edukacyjna Żonkile została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Więcej o akcji Żonkile i powstaniu w getcie na stronie: http://www.polin.pl/pl/zonkile.


Zapraszamy do PROMu także 24 kwietnia na spektakl teatralny z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

24.04.2018 (wtorek)
19:00 Teatr Kępa: ,,Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitz
Sławomir Holland – interpretacja
Michał Górczyński – muzyka
Monodram na podstawie książki Zvi Kolitza o ofiarach Zagłady
Spektakl w 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
/ bilety 30 zł /

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]