,,Ach to był szał, gdy Duduś grał!”

,,Ach to był szał, gdy Duduś grał!”

„Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4” i „Nie bądź taki szybki Bill” – to tylko niektóre uznane kompozycje Jerzego Matuszkiewicza. 10 kwietnia (tj. wtorek) w PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) o godzinie 19:00 rozpocznie się specjalny koncert z okazji 90-tych urodzin legendarnego już artysty. Nie zabraknie słynnych przebojów, opowieści muzyków i anegdot z życia Jerzego Matuszkiewicza. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Paweł Sztompke. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Jerzy Matuszkiewicz znany jest doskonale także jako „Duduś”. Pseudonim zawdzięcza kolegom, którzy zobaczyli podobieństwo pomiędzy muzykiem a postacią z rysunków Gwidona Miklaszewskiego. „Duduś” często zmieniał miejsca zamieszkania, ale w każdym z nich nieodłączną częścią była muzyka. Dzieciństwo spędził we Lwowie, a po wojnie przeprowadził się do Krakowa. Rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie. W latach 50-tych założył grupę Melomani i na dobre związał się z muzyką jazzową. W Warszawie zaczął występować w legendarnym klubie Hybrydy. Później nastąpiły złote lata świetności seriali i filmów. Jak przyznawał w wywiadach sam artysta:

„Najtrudniejsze jest to, że kompozytor musi mieć świadomość, że muzyka, którą komponuje do filmu przede wszystkim ma za zadanie służyć obrazowi, albo go wzbogacać, albo go podkreślać, albo być kontrapunktem do obrazu”J. Matuszkiewicz

W PROMie Kultury kolejne urodziny „Dudusia” muzycznie świętować będą: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Czesław „Mały” Bartkowski, Robert Majewski i Agnieszka Wilczyńska. Anegdoty o życiu i twórczości artysty opowiedzą Jan „Ptaszyn” Wróblewski i Wojciech Karolak. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło czasopismo „Jazz Forum”.
Repertuar wydarzeń w PROMie Kultury Saska Kępa dostępny jest na stronie: www.promkultury.pl.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje

10.04.2018 (wtorek)
19:00 Benefis Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza „…jak jeden dzień”

z okazji 90-tych urodzin legendarnego kompozytora
Wykonawcy: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Czesław „Mały” Bartkowski, Robert Majewski, Agnieszka Wilczyńska
Goście specjalni: Jan „Ptaszyn” Wróblewski i Wojciech Karolak
Spotkanie prowadzi Paweł Sztompke
/ wstęp wolny /


źródło cytatu: www.polskieradio.pl

Print Friendly, PDF & Email
[fbcomments]